Ekonomi

RTÜK’ten şiddet içeren yayınlara uyarı

RTÜK’ten yapılan açıklamada, ilgili kanuna göre yayın hizmetlerinin şiddeti özendirici veya yanıltıcı, faili, faili ve suç örgütlerini övücü, kabahat tekniklerini öğretici nitelikte olamayacağı hatırlatıldı.

Ayrıca radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde çocukların ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimlerine zarar verebilecek tıbbi içerikli programların, çocukların erişebileceği zaman dilimlerinde koruyucu simge kullanılsa bile yayınlanamayacağı hatırlatıldı. izle, hatırlatılırken, kanun kararları bilinmesine rağmen, yayın organlarında bilinçli veya bilinçsiz olarak belirlenen ilkelere aykırı yayınlar yapıldığı belirlendi.

Haber bültenleri de dahil olmak üzere yeni nesil program ve dizilerde şiddetin her türünün ekranlarda yer aldığına dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Bireysel şiddet olaylarının, sanki tüm toplumda yaşanıyormuş gibi radyo ve televizyon yayınlarında sürekli yayınlanması Kanun’a aykırıdır. Şiddeti normal bir olaymış gibi göstermek, çocuk ve gençlerin şiddet görmelerine neden olmak ne ahlaki ne de insani bir davranıştır.” bu içeriklerden olumsuz etkilenerek şiddeti içselleştirmek ve topluma benimsetmeye çalışmak.

Söz konusu reyting beklentisiyle yapılan şiddet odaklı yayıncılık tavrı, hiçbir basın meslek ilkesine uymamaktadır. Ayrıca yayınlardaki şiddet sarmalı, tüm yayıncıların ortaklaşa imzaladığı ‘Görsel-İşitsel Yayın Etik İlkeleri’ne de aykırıdır. Söz konusu şiddet içeren kişisel olayların yayınlanması da mahkeme kararları ile yayın yasağı kapsamına alınmıştır.

“Bültenlerde yoğun şiddet haberlerine yer verilmesi kabul edilemez”

Açıklama şöyle devam etti:

“Ancak medya hizmet sağlayıcıların bu hassasiyeti göstermediği ortadadır. Özellikle toplumun bilgi ihtiyacını karşılaması gereken bültenlerde şiddetli şiddet haberlerine yer verilmesi kabul edilebilir bir yayın politikası değildir. Kabul edilebilir bir yayın politikası değildir. Hiçbir denetime tabi olmayan sorumsuz sosyal medya paylaşımları üzerinden gösterilen münferit şiddet sahnelerinin rastgele seçilmesidir.Editör filtresinden geçmeden medyamızda kullanılması kabul edilemez.

Görsel-işitsel medya alanını düzenleyen ve denetleyen yayıncı kuruluş olarak davetimiz, şiddet konusu olan radyo ve televizyon yayınımıza bir an önce son verilmesidir. Aksi takdirde gerekli raporların hazırlanarak Üst Kurul gündemine alınacağını ve gereğinin yapılacağını hatırlatmak isteriz.”

Mahkeme yayın yasaklarına uyulmaması halinde yaptırım uygulanacağının belirtildiği açıklamada, “Üst Kurul yönetimi maddeden kaynaklanan yaptırım yetkisini kullanmadan önce diyalog yolunu tercih etmekte ancak yaptırımını kullanmaktan çekinmemektedir. uyarılarımıza kulak verilmediği takdirde, dikkate alınmasını rica eder, sorumlu yayıncılarımıza şükranlarımızı sunarız.” terimler yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu