Ekonomi

BDDK finansal istikrarı destekleyici adımlar attı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), finansal istikrarı destekleyici adımlar attı.

BDDK’dan yapılan açıklamaya göre, Kurul’un bugünkü toplantısında Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği’nin 26’ncı maddesinin 7’nci fıkrası uyarınca kredi kartlarına ilişkin taksit süreleri 11 Ocak 2019 tarihli Kurul Kararı ile belirlendi. 8198 sayılı; Yurtdışındaki havayolları, seyahat acentaları ve konaklama ile ilgili harcamalara başvurulmaması ve bu tür harcamalarda taksitlendirilmemesi kararlaştırılmıştır.

Kurulun bugünkü toplantısında, Bankaların Sermaye Yeterliliğinin Ölçülmesine ve Değerlendirilmesine İlişkin Yönetmelik uyarınca sermaye yeterliliği standart oranlarının hesaplanmasında; İhtiyaç kredileri (kredili mevduat hesapları dahil), bireysel kredi kartları (kredi kartı harcamaları ve nakit çekimleri dahil), binek araç alımı amaçlı taşıt kredileri ve taşıt kredileri ile tüketicilerle yapılacak finansal kiralama işlemlerinin risk ölçekleri yüzde 150’dir. Standart Yaklaşım kullanılırsa. söz konusu alacaklara uygulanacak risk yükleri ile Standart Yaklaşım kullanılması halinde yüzde 150 risk skalasının karşılaştırılması sonucunda hesaplanacak artış oranları; IDD Yaklaşımlarına göre hesaplanan risk skalalarına uygulanarak artırılması şeklinde uygulanmasına karar verilmiştir.

Bu krediler için kredi riskine esas tutarın hesaplanmasında kredi riski azaltım teknikleri kullanılmamakta, bu karar tarihinden sonra açılan yeni krediler için söz konusu yüksek risk yükleri uygulanmaktadır. 1 Ocak 2024 tarihine kadar 23 Şubat 2023 tarih ve 10524 sayılı Kurul Kararında belirtilen Genel Afet Bölgesi ilan edilen bölgelerde ikamet eden gerçek kişilere kullandırılacak kredilerde, kredi kartları ve ihtiyaç kredileri için belirlenen risk ölçeklerinin kaldırıldı. başvurmamaya karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu