Ekonomi

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi

Bağımsız elektrikli araç şarj istasyonlarına işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesi ile diğer işyerleri ve toplu yapılarda kurulacak istasyonlar için faaliyet izin belgesi verilmesine ilişkin Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına Dair Yönetmelikte değişiklik içeren yönetmeliğe göre, “elektrikli araç şarj istasyonu alanı” olarak ayrılan parsellerde kurulacak müstakil elektrikli araç şarj istasyonlarına işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilecek.

Diğer işyerleri ve toplu yapılarda kurulacak ve işletilecek elektrikli araç şarj istasyonları için yetkili idarelerce yer seçimi yapılacak ve faaliyet izin belgesi düzenlenecek. Yer seçimi ve faaliyet izin belgesi düzenlenen istasyonlar için ayrıca işyeri açma ve çalışma ruhsatı aranmayacaktır.

Elektrikli araç şarj istasyonlarına işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile yer seçimi ve faaliyet izin belgeleri büyükşehirlerde büyükşehir belediyesi tarafından verilecek.

İşletme ruhsatı ile işletilen müstakil elektrikli araç şarj istasyonları bünyesinde idari bina, tuvalet, market, çayhane, mescit, büfe, kafeterya, kafeterya, oto elektrik, lastikhane, yıkama yağlama ve inşaat elemanları bulunacaktır. ve işletme ruhsatı.

Yer seçimi ve faaliyet izin belgesi için araç şarj istasyonu alanı ve istasyondan yararlanılan alanların toplamı şeklinde metrekare başına ücret büyükşehirlerde 50 lira, diğer yerlerde 25 lira olacak.

Belirlenen bu tutarlar, her takvim yılı başından itibaren geçerli olmak üzere bir önceki yıla ait Vergi Usul Kanunu kararlarına göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılacaktır. Bu fiyat dışında herhangi bir rastgele fiyat veya istasyonlar için ücret alınmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu