Haber

Bosna-Hersek Frontex ile işbirliği anlaşması müzakerelerine başladı

Bosna-Hersek’in Avrupa Birliği’nin (AB) sınır savunma teşkilatı Frontex ile işbirliği mutabakatı görüşmelerine başladığı bildirildi.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Nenad Nesic, başkent Saraybosna’da AB Bosna Hersek Delegasyonu Başkanı Johann Sattler ve Avrupa Komitesi Göç ve İçişleri Genel Müdür Yardımcısı Olivier Onidi ile bir araya geldi. ülkesinin Frontex ile işbirliği anlaşması müzakerelerini başlatmasıyla ilgili.

Toplantının ardından taraflar basına açıklamalarda bulundu.

Nesic, “Bugün Bosna-Hersek için tek bir Avrupa kurumuyla işbirliği anlamına gelmeyecek, ortak ve kolektif Avrupa güvenliğinin parçası olduğumuzun teyit edilmesi anlamına gelecek bir süreci başlatacağız.” dedi. dedi.

Faaliyetlerinin Bosna Hersek’in kalkınması, ülkenin ekonomik istikrarını tehdit eden organize hata ve risklerin ortadan kaldırılması ve kamu güvenliğinin artırılması olduğunun altını çizen Nesic, Frontex ile işbirliği mutabakatı müzakerelerinin başlatılmasının konuya farklı bir boyut getireceğini ifade etti. Ülke sınır güvenliği açısından

Nesic, “Bosna Hersek’in artık Batı Balkanlar’da Frontex ile anlaşması olmayan tek ülke olmayacağını” belirterek, bu misyonda yer alacak müzakere gruplarına başarılar diledi.

“Sanırım iradenin olduğu yerde bir yol da vardır demek doğru olur.”

Sattler, “Güvenlik konularında, iradenin olduğu yerde bir yol da vardır demek doğru olur diye düşünüyorum. Müzakerelere hemen başlamaya hazırız.” dedi. söz konusu.

Onidi, Bosna Hersek’in geçen yıl AB Polis Teşkilatı (Europol) ile iş birliği çerçevesinde başkent Saraybosna’da “ortak iletişim” ofisi açtığını da hatırlatarak, “O tarihten bu yana Bosna Hersek’in ne kadar çok şey yapabileceğini gördük.” Avrupa halkının kolektif güvenliğine katkıda bulunun.” Bu kelimeyi kullandı.

Frontex ile işbirliği anlaşması müzakerelerini başlatmanın önemine değinen Onidi, bunun “Bosna Hersek’i desteklemede geleneksel işbirliği anlamına gelen bir adımdan, ülkenin aktif bir aktör olduğu gerçek bir entegrasyon adımına geçiş” olduğunu belirtti.

erzin-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu