Haber

Alman istihbaratı: Otoriter devletler aşırılık yanlısı grupları besliyor

Almanya’nın iç istihbarat servisi Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Lideri Thomas Haldenwang, ABD’nin Associated Press (AP) haber ajansına röportaj verdi.

AP’den Frank Jordans’a konuşan Haldenwang, “Rusya gibi otoriter devletlerin körüklediği hükümet karşıtı aşırılığın yükselişte olduğunu” ve “toplumu bölmeye ve hükümeti devirmeye çalıştığını” söyledi. Haldenwang, ‘Rus devlet medyası ve internet platformları tarafından yapılan dezenformasyona’ atıfta bulunarak, ‘Berlin’deki Rus ajanlarının, Alman toplumu adına propaganda yapmak için etkili kişileri hedef aldığını’ kaydetti.

‘KOLAY ÇÖZÜM SUNANLARIN TAKİP ETME EĞİLİMİ ARTIYOR’

Haldenwang, “Bütün bu grupları birbirine bağlayan şey, devletimizi ve demokrasimizi küçümsemeleri, reddetmeleri ve onu yok etme arzularıdır” dedi. Sorunlara kolay çözümler sunan bireylerin peşinden koşma eğiliminin çok arttığını söyledi.

Tartışmalı konulara örnek olarak, hükümetin Kovid-19 salgınını önlemek ve iklim değişikliğiyle başa çıkmak için aldığı önlemleri, özellikle de göç meselesini örnek olarak gösteren Thomas Haldenwang, “Bütün bu konular belli bir kitleyi yaymak içindir. Anlatı, devletin bazı konuları kontrol edemediği ve bu nedenle yıkılması gerektiği izlenimi vermek için kullanılıyor.”

‘1920’LER VE 1930’LAR İLE İNANILMAZ PARALELLER VAR’

‘Berlin’deki Rus casuslarının Alman toplumu propagandası yapmak için etkili kişileri hedef aldığını’ söyleyen Haldenwang, aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif (AfD) partisinin yanı sıra Sol Parti (Die Linke) milletvekili Sahra Wagenknecht ve göçmen karşıtı şiddeti hor gördüğünü söyledi beş yıl önce. Şirket için görevden alınan eski BfV Başkanı Hans-Georg Maassen gibi isimlerin ve kurumların bu listede olduğunu söyledi.

Maassen’e atıfta bulunan Haldenwang, “Selefimin bu listede olması son derece rahatsız edici” dedi. Haldenwang, bugün ve 1920’lerin ortaları ve 1930’ların alarm vermesi gereken “şaşırtıcı paralellikler” olduğunu da sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu