Ekonomi

Sivas’ta açılacak fabrikada yılda 4 bin 500 boji üretilecek.

Ulusal ve uluslararası demiryolu kesiminde kullanılan farklı tip ve özelliklerdeki yük vagonlarının bakım, onarım ve imalatını gerçekleştiren TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürlüğü, her türlü raylı sistem aracına yedek modül üretmektedir.

TÜRASAŞ Sivas Bölge Müdürü Atanur Karadağ, 85 yıllık kurumun yeni yatırım ve açılımlarla büyüdüğünü, şehre yeni istihdam sağladığını ve bununla haklı gurur duyduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski adıyla TÜDEMSAŞ kurumu “İnadımızla büyüteceğiz”Karadağ sözlerini hatırlatarak şunları söyledi: “Artık fabrikamızı genişletmekten gurur duyuyoruz.”söz konusu.

Daha önce TÜRASAŞ bünyesinde boji (demiryolu araçlarında tekerlekleri hareket ettiren kısım) ürettiklerini ancak bunun sınırlı olduğunu belirten Karadağ, “Vagon üretiminde önümüzdeki yıllarda çok daha büyük sayıları hedefliyoruz. Şu anda da üretiyoruz. 300-500 vagon, bunu 1500’e çıkarmayı hesaplıyoruz. “Bunun için yıllık 4 bin 500 boji üretmeniz gerekiyor. Burada son sistem tezgah ve ekipmanlarla yıllık 4.500 adet boji üreteceğiz.” dedi.

İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAK

Karadağ, fabrika hakkında da bilgi vererek şunları söyledi:

“Türkiye’nin en modern ve en büyük boji fabrikası olacak. İlk etapta 233 kişiye istihdam sağlayacak. Tüm tezgah alımlarımızı ve ihalelerimizi yaptık, bankların kurulum aşamaları devam ediyor. Şubat ayında açmayı planlıyoruz.” İnşallah. Şu ana kadar vagon tamir fabrikası, vagon üretim fabrikası ve metal işleri imalat fabrikası var. Açacağımız boji fabrikasıyla ana fabrikamızı 4’e çıkarıyoruz. 1950’den beri açılan ilk fabrika olacak. Döküm, ekipman ve pres fabrikaları gibi kurum bünyesinde fabrikalar vardı ancak bunlar hep kapatıldı.”İlk defa bir ana fabrika açmanın gururunu yaşayacağız.”

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nden fabrikanın kurulum onayını 2023 yılında aldıklarını hatırlatan Karadağ, şöyle konuştu: “Ekip personel, taşeron işçi, fabrika müdürü ve memur ekipleri için Hazine’den tüm işçi onayı alındı. Son aşamaya geldik.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu