Haber

İran, Suudi diplomatik misyonlarının yeniden açılması için zemin hazırladı

TAHRAN, 13 Haziran (Xinhua) — İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani, Suudi Arabistan’ın İran’daki diplomatik misyonlarının yeniden açılması için temellerin atıldığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesine göre, Pazartesi günü İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen haftalık basın toplantısında konuşan Kenani, İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin yeniden başlamasına ilişkin son gelişmeleri yorumladı.

Kenani, Nisan ayında İran’ı ziyaret eden Suudi teknik ekibin ön adımlarına dayalı bir süreç sonucunda Suudi Arabistan’ın Tahran’daki büyükelçiliği ile İran’ın kuzeydoğusunda bulunan Meşhed başkonsolosluğunun yakın gelecekte yeniden açılacağını bildirdi. .

Kenani ayrıca, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan’ın Suudi mevkidaşı Prens Faysal bin Farhan el-Suud’u daha önce yaptığı bir davete atıfta bulunarak, Suudi bakanın yakın gelecekte İran’a bir gezi yapacağını da söyledi.

İran ve Suudi Arabistan, Nisan ayında derhal geçerli olmak üzere diplomatik ilişkilerin yeniden başladığını duyurdu.

Suudi Arabistan, Riyad’ın Şii bir din adamını idam etmesinin ardından İran’daki Suudi diplomatik misyonlarına yönelik saldırılara yanıt olarak 2016 yılında İran ile diplomatik bağlarını kesmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu