Dünya

13 yıldır ölü olan eski bir uydu bu ayın sonunda Dünya’ya düşecek. Peki bizim için herhangi bir tehlike var mı?

Şu anda “ölü” konumda olan devasa bir Avrupa Uzay Ajansı (ESA) uydusu, bu ayın sonlarında Dünya’ya geri çekilecek.ERS-2 isimli uydu 1995 yılında yörüngeye fırlatıldı. Yaklaşık otuz yıl sonra artık kontrolsüz bir şekilde atmosfere çarparak yeniden giriş yapacak ve Dünya’ya geri dönecek.

ERS-2, “pasifleştirildiği” 2011 yılından bu yana çalışmaz durumda. Bu temel olarak ESA’nın pilleri ve yakıtı boşalttığı, böylece patlama olasılığını azalttığı ve daha fazla uzay enkazı oluşturduğu anlamına gelir. Ancak ölü uydu artık Dünya’ya geri dönecek ve diğer uzay araçları için tehlike oluşturabilecek daha az uzay enkazı bırakacak.

ESA, ölü uydunun 15 yıl içinde Dünya atmosferine yeniden girecek kadar hızlı bir şekilde yörünge bozulmasına girmesini sağlamak için adımlar atmıştı.

Uzun zamandır beklenen bu an artık geldi ve dev uydunun Şubat ayı ortasında Dünya atmosferine girmesi bekleniyor. ESA, kontrolsüz olarak tanımlanan bu girişte enkazın nereye ineceğini düzenleyemeyecek. Ayrıca uydunun girişte tamamen mi yanacağı, yoksa uzay aracının dünyaya çarpana kadar hayatta kalıp kalmayacağı henüz belli değil. Gezegenimizin yüzeyinin yüzde 70’i sularla kaplı olduğundan okyanusa çarpma ihtimali oldukça yüksek.

Her iki durumda da gökyüzü gözlemcileri, atmosferde yanan büyük ayı bir anlığına görebilmek için sıraya girecekler. Dev ölü bir uydunun insana çarpma riskinin çok düşük olduğunu bilmek güzel olsa da bu riskin tamamen sıfır olmadığını da hatırlamakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu