Ekonomi

Ticaret Bakanı Muş: Mart ayında ihracat tüm zamanların rekorunu kırdı

Muş, Mart ayı dış ticaret rakamlarını Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ile Ticaret Bakanlığı Konferans Salonu’nda düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

2022’nin prestijiyle depremden etkilenen illerin ihracattaki payının yüzde 8,6 olduğuna dikkat çeken Muş, deprem felaketinin ihracata olumsuz etkisinin mart ayında da azalmaya devam ettiğini söyledi.

Muş, önümüzdeki dönemde depremden etkilenen illerde üretim faaliyetleri ve ihracatın toparlanmaya devam edeceğini değerlendirdiklerini bildirdi. “Depremin üretim ve arzda yarattığı aksamalara rağmen ihracatımız Mart ayında yüzde 4,4 artarak 23,6 milyar dolara ulaştı. Bu rakam tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamı. Euro- Dolar paritesi ihracatımızı 340 milyon dolar düşürdü” diye konuştu. Mart ayında ithalatımız yüzde 4,2 artarak 32,2 milyar dolara ulaştı. Mart ayında toplam elektrik ithalatı 6 milyar dolar seviyesindeydi.”dedi.

‘Motorlu kara taşıtlarına büyük talep var’

İthalat artışında değerli paya sahip olan işlenmemiş altın ithalatının geçen yıla göre yüzde 63 artarak 1,7 milyar dolara ulaştığını kaydeden Muş, şunları kaydetti:

“İthalatta görülen artışın motorlu kara taşıtlarında yüzde 77,6, elektrikli makinelerde yüzde 39,6 ve diğer makinelerde yüzde 30,8 olduğunu belirtmek isterim. Motorlu kara taşıtları ithalatındaki artışın temel nedeni çipin gevşemesi. Dünyada kriz var Burada büyük bir talep var. 2023’ün ilk çeyreğinde ihracatımız yüzde 2,5 artarak 61,6 milyar dolar olurken, ithalatımız yüzde 11,4 artarak 96,5 milyar dolar oldu.”

mengenhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu