Ekonomi

Tencent Music hisseleri analist tahminlerini aşarak %5 değer kazandı

SHENZHEN, Çin – Çin’in lider online müzik platformu Tencent Music Entertainment Group (NYSE: TME), 2024 yılının ilk çeyreğinde analist beklentilerini aşan bir gelir elde ettiğini bildirdi.

Toplam gelirlerdeki yıldan yıla (YoY) düşüşe rağmen, şirketin hisse senedi fiyatı açıklamanın ardından %5,6 artarak beklenenden daha güçlü gelir performansına olumlu bir piyasa tepkisine işaret etti.

Şirket ilk çeyrek gelirini, esas olarak sosyal eğlence hizmetlerindeki düşüş nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,4’lük bir düşüşle 6,77 milyar RMB (937 milyon ABD$) olarak açıkladı. Ancak bu rakam, 6,57 milyar RMB’lik konsensüs tahminini aştı. Çevrimiçi müzik hizmetleri için ödeme yapan kullanıcı sayısı bir önceki yıla göre %20,2 artarak 113,5 milyona ulaştı ve bu da müzik abonelik gelirlerinin bir önceki yıla göre %39,2 artarak 3,62 milyar RMB’ye (501 milyon ABD$) ulaşmasına katkıda bulundu. Şirketin net kârı da bir önceki yıla göre %27,5 artışla 1,53 milyar RMB’ye (212 milyon ABD$) ulaşarak önemli bir büyüme kaydetti.

İcra Kurulu Başkanı Cussion Pang, online müzikteki güçlü büyümeye ve net kâr marjındaki sağlam artışa dikkat çekerek başarıyı şirketin yüksek kaliteli büyümeye ve özel platform tekliflerine odaklanmasına bağladı. CEO Ross Liang, Çin Yeni Yılı sezonunda pazarlama kampanyalarının etkinliğini ve kullanıcı tabanının istikrarlı bir şekilde toparlanmasını vurgulayarak bunları optimize edilmiş operasyonlara ve geliştirilmiş algoritmalara bağladı.

Olumlu sonuçlara rağmen Tencent Music, çevrimiçi müzik ve sosyal eğlence için mobil aylık aktif kullanıcı sayısında (MAU) bir önceki yıla göre sırasıyla %2,4 ve %28,7 oranında düşüş bildirdi. Bununla birlikte şirket, çevrimiçi müzik için ödeme yapan kullanıcı başına aylık ortalama gelirini (ARPPU) %15,2 oranında artırmayı başardı.

Şirketin gelir maliyeti geçen yılın aynı dönemine göre %14,8 oranında azalırken, brüt kar marjı %33,1’den %40,9’a yükseldi. Faaliyet kârı bir önceki yıla göre %41,9 artarak 1,96 milyar RMB’ye (271 milyon ABD$) ulaştı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Tencent Music’in Amerikan Depo Hissesi (ADS) başına düzeltilmiş kazancı 0,91 RMB (0,13 ABD$) ile analist tahmini olan 0,93 RMB’nin biraz altında gerçekleşti. Şirketin yönetim kurulu ayrıca 2023 mali yılı için Haziran 2024’te hissedarlara ödenmek üzere yaklaşık 210 milyon ABD Doları tutarında yıllık nakit temettü ilan etti.

Şirketin Mart 2023’te duyurduğu hisse geri alım programı kapsamında, ilk çeyrek sonu itibariyle toplam 235,5 milyon ABD Doları karşılığında 32,2 milyon ADS geri satın alındı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kovancilar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu