Haber

Tarihin en büyük veri sızıntısı: Mesajlaşma uygulamalarından 26 milyar kişisel bilgi çalındı

Son dönemde neler oldu en büyük veri sızıntısıaçıklığa kavuşmuş. Çince’lider mesajlaşma uygulaması Tencent, X (Twitter), Dropbox, LinkedIn, Adobe, CanvaVe Telgraf gibi uygulamalardan toplam 26 milyar kişisel verinin sızdırıldığı iddia edildi. En büyük sızıntının 1,5 milyar kayıt içeren Çin mesajlaşma uygulamasında meydana geldiği belirtildi.

Bu sızıntının bugüne kadarki en büyük veri ihlali olduğu belirtildi. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Murat Kırıkkonuyla ilgili olarak, “Bu durum gelecekte gerçekleştirilebilecek birçok siber saldırıya zemin hazırlamıştır. Hepimiz sosyal medyada vakit geçiriyoruz, e-postalarımızı kullanıyoruz, web sitelerine abone oluyoruz ve buradaki verilerimiz bir siber saldırganın eline geçebilir. Siber güvenlik araştırmacılarının altını çizdiği en büyük nokta, bundan sonra var olacak saldırıların bu veri sızıntısına dayalı olabileceğidir.”Dedi ve ekledi:

“Değerlendirildiğinde Linkedin, X, Dropbox gibi bulut bilişim sistemlerinin yanı sıra Çin’in en büyük mesajlaşma uygulamaları QQ Wayboda da dahil olmak üzere burada da veri sızıntıları meydana geldi.”

Kırık,kişisel verilerin güvenliğinin sağlanması konusunda uyardı “Kişisel bilgilerin güvenliğinin sağlanması için şifrelerin sürekli değiştirilmesi, şifrelerde büyük ve küçük harf, özel karakter ve rakam kullanılması, çift faktörlü korumanın etkinleştirilmesi çok önemlidir.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu