Ekonomi

Stellantis CEO’su 38,8 milyon dolarlık ödeme paketine onay aldı

Küresel otomobil üreticisi Stellantis’in hissedarları, İcra Kurulu Başkanı Carlos Tavares’in 36,5 milyon Avro (38,8 milyon $) değerindeki 2023 maaş paketine onay verdi. Bu, Tavares’in bir önceki yıl aldığı ücrete kıyasla %56’lık önemli bir artışa işaret ediyor. Onay, şirketin maliyet düşürücü önlemleri ve işgücü azaltımları sırasında ödemenin büyüklüğü konusundaki eleştirilere rağmen geldi.

Salı günü yapılan yıllık genel kurul toplantısında, hissedarların yaklaşık %70’i Tavares’in ücretini de içeren yönetici ücretlendirme raporunu destekledi. CEO’nun ücreti, belirli performans hedeflerine ulaşılmasına bağlı olan ve tam olarak ödenmesi garanti edilmeyen 13 milyon Avroluk uzun vadeli teşviklerden oluşuyor.

Pazartesi günü Fransa’da düzenlenen kurumsal bir etkinlikte ücretiyle ilgili endişelere değinen Tavares, sözleşmesini spor profesyonellerinin sözleşmelerine benzeterek maaşının %90’ının şirketin performansına bağlı olduğunu belirtti.

Hissedarların kararı, vekalet danışmanlık firmaları Institutional Shareholder Services (ISS) ve Glass Lewis’in CEO’nun 2023 yılı ücretinin onaylanmasına karşı tavsiyede bulunmasının ardından geldi. Bununla birlikte, yönetici ücretlerine ilişkin oylama tavsiye niteliğinde olup bağlayıcı değildir.

Bu yılın başlarında Fiat, Peugeot ve Jeep gibi markaların sahibi olan Stellantis, İtalya’daki işgücünün %7,5’ine tekabül eden yaklaşık 3.000 işçiye gönüllü işten çıkarma paketleri sunmak üzere İtalyan sendikalarıyla bir anlaşmaya varmıştı. Ayrıca şirket, Fransa’da 600 sözleşmeli çalışanı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde mühendislik, teknoloji ve yazılım bölümlerinde 400 maaşlı çalışanı etkileyecek işten çıkarma planlarını açıkladı.

Kesintilere rağmen Stellantis, grubun 2023 yılındaki performansının ödülü olarak çalışanlarına dünya çapında toplam 1,9 milyar Avro tahsis etti.

Bu hissedar onayı, 2022 hissedarlar toplantısında Tavares’in ücret paketinin daha önce reddedilmesinin ardından geldi. Bu ret, hem Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hem de rakibi Marine Le Pen’in CEO’nun ücretini eleştirdiği Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri bağlamında gerçekleşmişti.

O zamandan bu yana şirket ücretlendirme politikasında düzenlemeler yaptı. Stellantis’in %6 hissesine sahip olan Fransa, şirketin yönetim kurulunda da temsil ediliyor.

InvestingPro İçgörüleri

CEO Carlos Tavares’in Stellantis’teki önemli maaş artışının hissedarlar tarafından onaylanması, şirket hisselerinin istikrarlı bir performans sergilediği bir döneme denk geldi. InvestingPro verileri, çeşitli zaman dilimlerinde Stellantis’in hisse fiyatında olumlu bir eğilim olduğunu gösteriyor. Özellikle, 17 Nisan 2024 itibariyle 1 yıllık fiyat toplam getirisi %3,21’dir ve yatırımcıların geçtiğimiz yıl boyunca ılımlı kazançlar elde ettiğini göstermektedir. Bu getiri şirketin operasyonel performansını yansıtmaktadır ve hissedarların CEO’nun ücret paketini onaylama kararına katkıda bulunmuş olabilir.

Dahası, Stellantis’in hisseleri 52 haftanın en yüksek seviyesinin %99,96’sı ile zirve değerine yakın işlem görüyor. Bu yüksek değerleme, piyasanın otomobil üreticisinin beklentilerine duyduğu güvenin altını çiziyor ve hissedarların yönetici ücret planını desteklemesi için bir bağlam sağlayabilir.

InvestingPro İpuçları, yönetici ücretlerini değerlendirirken, ücret yapılarının şirket performansıyla uyumunu göz önünde bulundurmanın çok önemli olduğunu önermektedir. Stellantis örneğinde, CEO’nun ücreti büyük ölçüde performans hedeflerine bağlıdır ve bu da liderliği hissedar değerini artıran stratejiler izlemeye teşvik edebilir. Bu tür kurumsal yönetim faktörlerini daha derinlemesine incelemek isteyen yatırımcılar için InvestingPro ek ipuçları sunuyor. Şu anda yatırım kararlarına rehberlik edebilecek içgörüler sağlayan 25 InvestingPro İpucu daha mevcuttur. Bu ipuçlarına ve kapsamlı ölçümlere erişmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanabilirsiniz.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu