Haber

Nepal’de milletvekilleri yeni cumhurbaşkanını seçmek için oy kullandı

Son 10 yılda 8 farklı hükümetin göreve geldiği Nepal’de siyasi çekişmeler sürerken, Federal Parlamento ve eyalet meclislerinin toplam 884 üyesi yeni cumhurbaşkanını seçmek için başkent Katmandu’da toplandı.

Nepal Komünist Partisi (Birleşik Marksist-Leninist) CPN (UML) lideri Subash Chandra Nembang ve Nepal Kongre Kıdemli Başkanı Ram Chandra Poudel tarafından aday gösterilen cumhurbaşkanlığı seçimleri için Federal Parlamento ve eyalet meclisleri üyeleri için ayrı sandıklar açıldı. .

Seçimlerde Poudel’e 8 parti destek verirken, CPN’nin tek adayı olan rakibi Nembang’ın bağımsız milletvekilleri tarafından desteklenmesi bekleniyor.

Başkanı seçmek için Seçim Kurulu’nun 884 üyesi, Federal Parlamento’dan 334 ve eyalet yasama meclislerinden 550 oy kullanacak. Seçim sonuçlarının yerel saatle 19:00’da açıklanması bekleniyor.

Nepal’de cumhurbaşkanı adayları, Seçici Kurul üyelerinin oy çokluğu ile seçiliyor.

Seçimler, ülkedeki bir sol partinin geçen ay kırılgan iktidar koalisyonundan ayrılmasıyla ana siyasi partiler arasındaki rekabeti ateşledi.

Son 10 yılda 8 farklı hükümetin görev yaptığı Nepal, siyasi istikrarsızlıklara ve hükümet değişikliklerine sıklıkla sahne oluyor.

Nepal’de 239 yıllık monarşik yönetim Aralık 2007’de kaldırıldı ve Mayıs 2008’de cumhuriyete geçiş yapıldı. Bugünkü seçimleri kazanan aday, 2008’de cumhuriyetin ilanından sonra ülkenin 3. cumhurbaşkanı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu