Haber

Moldova Devlet Başkanı Sandu: “Evimizde bir daha savaş çıkmasını istemiyoruz”

Moldova Cumhurbaşkanı Maya Sandu, ülkesinde yeni bir savaş çıkmasını istemediklerini belirterek, “Transdinyester’in yeni bir çatışma alanına dönüştürülmesine izin vermedik ve ülkede barışın korunması için çabalarımızı sürdüreceğiz. gelecekte.” dedi.

Sandu, Moldova’da bulunan ve tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Transdinyester bölgesinde 1992 yılında yaşanan çatışmaların 31. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Burada konuşan Sandu, ülkesinin toprak bütünlüğü için Transdinyester’deki çatışmalarda hayatını kaybedenleri andıklarını söyledi.

Sandu, “Evimizde bir daha savaş olmasını istemiyoruz” dedi. ifadesini kullandı.

Dinyester Nehri’nin her iki yakasındaki vatandaşların uyum içinde yaşamak istediğini vurgulayan Sandu, “Transdinyester’in yeni bir çatışma bölgesine dönüştürülmesine izin vermedik ve bölgede barışın korunması için çabalarımızı sürdüreceğiz. gelecek.” söz konusu.

Moldova’nın Transdinyester sorunu

Moldova’nın 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Dinyester Nehri’nin doğu yakasında bulunan Transdinyester, Rusya’nın da desteğiyle tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etti.

Bağımsızlığın ilanından sonra Moldova ve Transdinyester’in ortasında başlayan silahlı çatışmalar, 22 Temmuz 1992’de ateşkesle sona erdi. Buradaki çatışmalarda 1000’den fazla kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

1993 yılında Moldova ve Transdinyester arasında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde çözüm müzakereleri başladı. AGİT bünyesinde 5+2 formatında gerçekleştirilen müzakerelerde Transdinyester, Moldova, Rusya, Ukrayna, ABD ile AGİT ve Avrupa Birliği (AB) temsilcileri yer alıyor.

Moldova bünyesinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden ve Birleşmiş Milletler (BM) üyesi hiçbir ülke tarafından tanınmayan Transdinyester’in kendine ait siyasi yapısı, parlamentosu, ordusu, polisi ve posta sistemi bulunmaktadır.

Transdinyester’de “barış gücü” olarak adlandırdığı askeri birliklerini konuşlandıran Rusya’nın bölgeyi desteklemek için her yıl milyonlarca dolar aktardığı belirtiliyor.

Sovyetler Birliği sırasında İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma Rusya’nın en büyük cephaneliği, Transdinyester’deki Kobasna köyünde bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu