Ekonomi

Kayseri OSB 20. Mali Genel Kurulu yapıldı

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
genel kurula; Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Milletvekili Adayı Şaban Çopuroğlu, AK Parti İl Başkanı Fatih Üzüm, MHP Milletvekili Adayı Adnan İncetoprak, Melikgazi Belediye Başkanı H. Mustafa Palancıoğlu, Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri Odası Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy, KAYSO Meclis Başkanı Abidin Özkaya, Çinkom-İpek Mobilya Yürütme Kurulu Başkanı Saffet Arslan, İncesu OSB Yürütme Kurulu Başkanı İrfan Püsküllü, Mimarsinan OSB Yürütme Kurulu Başkanı Lütfi Çarşıbaşı, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, Kayseri Ziraat Odaları İl Uyum Lideri Abdülkadir Güneş, ASKON Kayseri Şube Başkanı İlker Barlı, KAYMOS Lideri Hasan Arapoğlu, Nobel Fxpo Fuarı Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik, Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yalçın, Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Yibur, Kayseri OSB Yönetim Kurulu Üyeleri Zafer Baktır, Nihat Bozkurt ve Nuri Çetinçağlar, Kayseri OSB Denetleme Kurulu üyeleri Mustafa Gengeç ve Mehmet Yusuf Sarıalp, sanayiciler ve davetliler katıldı.

Genel kurulda Divan Başkanlığına Melikgazi Belediye Başkanı ve KAYSER AŞ Yönetim Kurulu Başkanı H. Mustafa Palancıoğlu, Divan Üyeliklerine ise Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi ve Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy seçildi.

20. Mali Genel Heyet’te konuşan Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, “Genel Kurulumuz’un bölgemize, şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Alacağımız kararların bölgemizde faaliyet gösteren tüm sanayicilerimize daha iyi, kaliteli ve kaliteli hizmet verilmesine büyük katkı sağlayacağına olan inancımı ifade etmek isterim.” söz konusu.

Başkan Yalçın yaptığı konuşmada “24 Haziran 2022 tarihinde sizlerin teveccühü ile göreve başladık. O günden bugüne Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışma esaslarını sanayicilerimiz lehine değiştirdik. Sanayicilerimizin hizmetkarı olduk. Beytülmal’e el uzatmadık, uzatılmasına izin vermedik. Kimseyle kavga etmedik. mazeret üretmedik. “Öyleydi, Böyle Söylendi” peşinde koşmadık. Sadece Allah rızası için sanayicimize hizmet etmeye gayret ettik” dedi. Sözlerini kullandı.

Başkan Yalçın, “Göreve geldiğimiz günden itibaren eksiklikleri tespit ettik. Yapılması gerekenleri planladık. Projelerimizi oluşturduk. Sanayicimize yetersiz ve uygunsuz bulunan tüm hizmetleri durdurduk. Zararın döndüğü her yerde kârdır mantığıyla hareket ettik. Stok sayımı yaptık. Bildiğiniz gibi bir önceki yönetim döneminde ortaya çıkan şikayetler üzerine Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ikinci kez müfettiş ataması yapıldı. Dubai Ticaret Merkezi ve diğer firmalarla ilgili ticari faaliyetlerin devam etmesi nedeniyle Kayseri OSB’deki hasar Bakanlık müfettişleri tarafından tespit edilemedi. Dubai Ticaret Merkezi ve söz konusu şirketlerin kapatılmasının ardından durumun akıbeti Bakanlığımız tarafından istendi. Göreve geldiğimizde önümüzde büyük bir sorun olduğu tespit edilen Dubai Ticaret Merkezi’nin tüm hesapları bağımsız denetçiler tarafından denetleniyor. Bağımsız Denetçi raporu sonuçlanmak üzeredir. Rapor Kayseri OSB menfaatleri doğrultusunda hareket edilerek ilgili mercilere iletilecektir. Kayseri OSB’yi eski görevine kavuşturduk, döndürmeye de devam ediyoruz. İlk 6 ayda Kayseri OSB’mizin de en iyi hizmeti vermesi için çalışmalarımızın meyvelerini aldık. Bankalara borçlu olarak devraldığımız Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ni hayata döndürdük. 24 Haziran 2022 tarihinden bu yana bankalardan tek kuruş kredi kullanılmadı. Çok şükür Kayseri OSB gereksiz harcamalardan kurtulmuş, tek kuruş borcu da yok. Kayseri OSB’miz 2018 yılından bu yana en büyük mali dönemini yaşıyor. Bugün itibarıyla 150 milyon TL’yi aşan nakit ve gayrinakdi aktifimiz var. Bu rakam yönetimimizin gururu, sanayicimize hizmet sevdamızın göstergesidir” dedi. dedi.

Başkan Yalçın konuşmasına şöyle devam etti:

“Görevde bulunduğumuz yaklaşık 1 yıllık süreçte her hizmeti yeniden yapılandırarak daha uygun bir hizmete ulaşmaya çalıştık. Sanayicilerimize destek olmak, fikirleri kısa sürede çözmek ve eksikleri tamamlamak adına birçok projeyi gündemimize aldık. Kayseri OSB Fuar Merkezimizde yılda 12 fuar düzenlemek için yola çıktık. 2023 yılında 6 fuar için planlarımızı yaptık. Ancak 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinden sonra fuar düzenlemelerinde değişiklik yapmak gerekti. Kayseri OSB Fuar Merkezimiz deprem sonrası Kayseri iş dünyasının da katkılarıyla LOJİSTİK ÜSSÜ’ne dönüştürüldü. Kayseri OSB yönetimi olarak fuarlardan elde ettiğimiz gelirin değerli bir kısmından vazgeçtik. Beyin sarsıntısından etkilenen halkımızın yaralarına merhem olmak için çaba sarf ettik. Kayseri OSB’de meslek yüksekokulu kurma projemizde büyük mesafe kat ettik. Kayseri Üniversitesi ile imzaladığımız protokol ile 8 bin metrekare alanımızı kullanıma açtık. Kayseri OSB sınırları içerisinde aktif güvenliğin sağlanmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirdik.

Nizamiye Projemizi bölgemizin ana girişlerinde hayata geçirdik. Yakın gelecekte Ambar bölgesinde hep ilk bekçi kulübemizin temelini atacağız inşallah. Polisimize bölgemiz sınırları içinde Gece Devriyesi başlatmasını sağladık. Bilişim ve teknoloji altyapımıza yatırımlarımızı yaptık. Sanayicilerimizin GES ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 100 milyon TL’lik altyapı yatırımı planladık. İnşallah bu yaz adım adım yapacağız.

Kayseri OSB’mizde büyük bir ihtiyaç olan sağlık merkezi kurmak için Sağlık Bakanlığımız ile çalışma programı başlattık. Fevzi Mercan camii önüne yeni iş merkezi yapılması projemizde son aşamaya geldik. Yaklaşık 90 milyon TL’lik asfalt serim çalışmalarımıza Mayıs ayında başlıyoruz. Bu sayede bölgemizde ulaşımı daha nitelikli hale getireceğiz. Hayırsever-bölge işbirliği ile dağ parselleri bölgesinde yeni bir cami inşaatı projesi oluşturduk.

Bu arada şunu da belirtmeliyim ki Kayseri OSB yönetim ve kontrol kurullarındaki tüm arkadaşlarımız büyük bir özveriyle çalışıyor. Bu anlamda yönetim ve denetim kurulu üyesi olan arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Rabbim tüm idare ve bölge müdürlüğü çalışanlarımızdan razı olsun. Sanayicilerimizin ihracat, üretim ve istihdam yürüyüşünde Kayseri OSB yönetimi olarak üzerimize düşen ne varsa yapacağımızı bilmenizi isterim. Bu duygu ve temennilerle, 20. Olağan Mali Genel Kurulumuzun Bölgemize, şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini bir kez daha Yüce Allah’tan niyaz ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi 20. Mali Genel Kurulu’na katılan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, “Bildiğiniz gibi 2 buçuk aydır Kayseri’de değildim. Deprem bölgesinde deprem ve afetle başa çıkma, depremin yaralarını sarma çabası içerisindeydik. Kayseri’ye geldiğimde ve 8 buçuk ay içerisinde bu ilin valisi olmaktan her gün gurur duydum. Bu 2 buçuk ay boyunca Kayseri’ye yağmur yağdığı ve afet bölgesine yağdığı için gururumun on kat artması gerektiğini gördüm. Her yerde yaraları saracak bir Kayserili vardı. Böyle bir ilin valisi olmaktan ve böyle bir ilde görev yapmaktan gurur duyduğumu bir kez daha belirtmek isterim.” dedi.

Genel heyete katılan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, “Organize Sanayimizin şerefine ve konumuna yakışır bir anlayışla gerçekleştirilen nezih bir genel kurul gördüm. Sizi ve şehrimizi seviyoruz ve aşığız. 16 ilçe belediye başkanı olan kardeşlerimizle el ele çalışıyoruz. 2 pandemi yaşadık, ardından depremi, Rusya-Ukrayna savaşını ve sel felaketini gördük. Dünyadaki krizlere rağmen ülkemizin her pozisyonunu ilgilendiren ve ister istemez ekonomiyi önemseyen bir konumda Kayseri’miz hayırseverliği, özverisi ve çalışmasıyla bir akımla karşı karşıya kalmıştır. Yerel yönetimler olarak ise hizmetten hizmete koşturduk. Biz ekonomiye can katacak işlerimizi yaparken 4 milyar dolara varan ihracatımızla gurur duyuyoruz ve özellikle yapılan çalışmalarla organize sanayimizi 150’den fazla ülkeye ihraç ederek gururumuz oldunuz. ticaret ve sanayi odamız tarafından İnşallah 4. Organize Sanayi Bölgemizde de hayata geçecek ve çalışmalar devam ediyor. Sanayi denince akla sadece makine değil, tarım da gelir. Tarımla ilgili sulama konusunda Sayın Başkan; ‘Suyu sizden uygun fiyata üretmek bizden’ diyor ve yüzde 50 indirim yapıyor” dedi.

Genel Kurul’da Divan Başkanlığı da yapan Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, “Her zaman derim, Allah sanayicimizin yüzünü güldürsün, Allah’ın lütfudur hem şehrimizin hem de milletimizin önünü açsınlar. daha fazla üretim ve ihracat yaparak ülke Dua ediyorum. Beyin sarsıntısı için tekrar özür dilerim. Kayserili olarak sanayici, esnaf, esnaf ve hayırseverlerimizin bu süreçte büyük destekleri oldu, herkese teşekkür ediyorum. Sayın valimiz oraya koordinatör vali olarak gitti ve çağrıldığımızda ne gerekiyorsa tırlarla gönderdik. Kayseri Beyin Sarsıntısı Uyum Merkezi kurarak sanayi odamız, ticaret odamız, OSB yöneticilerimiz, Kızılay ve tüm kurumlarımız ve belediyelerimiz ile birlikte hareket ederek deprem bölgelerine 700 TIR’dan fazla yardım malzemesi gönderdik.

KAYSO Lideri Mehmet Büyüksimitci, “Birlik ve beraberlik içinde çok daha güzel işler yapacağız. Tüm gazi arkadaşlarıma teşekkür ederim. Birlikte hareket edeceğiz. Teşekkürler ve var ol”.

KTO Lideri Ömer Gülsoy da “Ülkemizin ve şehrimizin ekonomisine, ticaretine ve istihdamına katkı sağlamak için çalışan değerli sanayicilerimizi, değerli üyelerimizi ve değerli iş insanlarımızı selamlıyorum. Kararlarınızda başarılar dilerim. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Ülkemiz ve şehrimiz için üretmeye, ihracatımızı artırmaya tüm hızımızla devam edeceğiz.”

horasan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu