Haber

Kastamonu’da dere suları yükseldi: ‘Üst katlara çıkın’

Meteorolojinin ‘turuncu kod’ uyarısında bulunduğu Kastamonu’nun kuzey kesimlerinde gece saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli yağışlar, İnebolu ilçe merkezinden geçen İnebolu Çayı’nı taşma noktasına getirdi.

İnebolu Çayı’nın taşma tehlikesi nedeniyle Karayolları, DSİ, İnebolu Belediyesi ve Özel İdare ekipleri gece boyunca nehir kenarlarında önlem aldı. Sel suları nehir kıyılarında hasara neden oldu. İsmetpaşa ve Abdurrahmanpaşa caddelerinde oluşan hasar nedeniyle ulaşım tek şeritten sağlanmaya başlandı.

Olası aksiliklere karşı ilçeye AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi. İlçedeki tüm okullarda ortaokulun 1 günü eğitime verildi.

İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar, dün akşam saatlerinden itibaren şiddetli yağmurla karşı karşıya kaldıklarını bildirdi.

Devam eden yağışlar nedeniyle İnebolu Deresi’ndeki su seviyesinin oldukça yükseldiğini kaydeden Baycar, “Tedbir olarak dere kenarlarına taşlarla bariyer oluşturduk. Suyun dereden geçişini engellemek için derenin kenarlarına taşlarla bariyer oluşturduk. Terminal Köprüsü’nde burada biriken malzeme ve molozları iş makinaları ile temizliyoruz.” söz konusu.

‘YÜKSEK KATLARA ÇIKIN’

Vatandaşlardan duyarlı olmalarını isteyen Baycar, “Vatandaşlarımızdan tedbir olarak kesinlikle duyarlı olmalarını, alt katlarda oturan vatandaşlarımızın üst katlara, işi olmayan vatandaşlarımızın ise evlerine gitmelerini rica ediyoruz. dere kenarında kalın. Pazartesi itibari ile okullarımızı tatil ettik. Alacağımız tedbirlerle hiç düşünmeden bu felaketin üstesinden geleceğimizi umuyorum.” dedi.

BOZKURT’TA NEHİR TAŞMASI

2021 yılında sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde, gece boyu süren yağışlar nedeniyle su seviyesinin yükseldiği Ezine Çayı’nda taşkınlar meydana geldi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu