Teknoloji

iPhone 15, Apple Vision Pro’ya özel bir çipe sahip olacak

5 Haziran’da düzenlenen WWDC 2023 etkinliğinde Apple, yeni bir döneme geçiş yapacağını duyurduğu cihaz. Vizyon Pro göstermişti. Cihaz kimileri tarafından “yeni iPhone”, kimileri tarafından ise “balon” olarak tanımlandı.

Cihazın 2024 yılında piyasaya çıkması beklenirken bilinen en büyük gerçeklerden biri de elbette Vision Pro’nun tüm Apple cihazlarına bağlanacak olmasıydı. Ancak yeni bilgilerle karşılaştırıldığında bu ilişkinin boyutu düşündüğümüzden çok daha kapsamlıolacak.

Apple, iPhone 15’e Vision Pro’ya adanmış gelişmiş bir çip yerleştirecek!

Ünlü analist Ming-Chi Kuo’nun son paylaşımına göre Apple, iPhone 15 serisinde yer alıyor. daha gelişmiş “ultra geniş bant” çipine Yerini alacak. Bu sayede iPhone 15’in Vision Pro ile üst düzey entegrasyon sağlaması bekleniyor.

Bu geliştirmelerin neleri kapsadığı bilinmese de Kuo, yeni çipte bu gelişmeye yol açan en temel değişikliği de paylaştı. Ultra geniş bant çip üretimi artık 16 nanometreyi aşıyor 7 nanometreye kadarilan edildi.

Bu değişiklikle birlikte çip, daha az güç tüketirken daha fazla transistöre sahip olacağı için artık çok daha yeterli performans sunabilecek.

Ultra geniş bant nedir?

Apple tarafından geliştirilen ultra geniş bant çip, cihazların konumlarını en gerçek şekilde sunmalarını sağlıyor. Yonga, Tüm iPhone 11, iPhone 12, iPhone 13 ve iPhone 14 modellerivar.

Tabii ki, Apple ultra geniş bant teknolojisini geliştirmedi. Şirket, bu teknolojiyi çok daha yeterli bir şekilde sunan bir çip geliştirdi. Bu nedenle Apple’ın AirTag ve “Bul” gibi servisleri, rakiplerine göre çok daha üstünişe yarıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu