Haber

İngiltere, savaş nedeniyle yerinden edilmiş Ukraynalılara 3.000 Eurovision bileti verecek

2023 Eurovision Müzik Yarışması’na ev sahipliği yapacak olan İngiltere, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yerinden edilmiş 3.000 Ukraynalıya Eurovision bileti verecek.

İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, savaş nedeniyle yerlerinden edilen ve İngiltere’ye gelen 3 bin Ukraynalıya bu yıl Liverpool’da yapılacak müzik yarışmasına katılmaları için bilet sağlanacağı bildirildi.

Ayrıca açıklamada, geçen yıl yarışmayı kazanan ancak savaş nedeniyle yarışmaya ev sahipliği yapamayan Ukrayna adına 10 milyon pound (225.4 milyon TL) fon sağlanacağı kaydedildi.

Açıklamada, söz konusu fonun etkinlikte Ukrayna kültürünün sergilenmesi amacıyla kullanılacağının yanı sıra güvenlik ve vize gibi işletme giderleri için kullanılacağı belirtildi.

Geçen yıl 66.’sı düzenlenen son Eurovison Şarkı Yarışması’nda Ukrayna birinci olurken, İngiltere temsilcisi Sam Ryder “Space Man” şarkısıyla ikinci oldu.

Daha sonra şarkı yarışmasının Twitter hesabından yapılan açıklamada, yarışmayı “Stefania” şarkısıyla Ukrayna’yı temsil eden “Kalush Orchestra” grubunun kazanmasına rağmen Ukrayna’nın 2023 yılında yarışmaya ev sahipliği yapamayacağı belirtildi. Ülkede devam eden savaş ortamına.

Açıklamada, Avrupa Yayın Birliği (EBU) ile İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin 2023 maçını Ukrayna adına İngiltere tarafından organize etme konusunda anlaştıklarına değinildi.

uzundere-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu