Ekonomi

Fitch, banka kârlılığında zayıflama bekliyor

Fitch Ratings’in konuyla ilgili yayınladığı raporda, İngiltere’nin büyük bankalarının bu yılın üçüncü çeyreğinde yüksek faiz oranlarının da desteğiyle güçlü kârlılık elde ettiği belirtildi.

Raporda, bankaların net faiz marjları (NIM) üzerindeki artan faiz oranlarının zirveye ulaşması ve hatta bazı bankalar için zirveden sonra düşmesinin sağlayacağı faydalar nedeniyle söz konusu bankaların kârlılığının bir miktar azalmasının beklendiği belirtildi. Bilinmeyen ekonomik görünüm ve yüksek faiz oranları dikkate alındığında kredi değer düşüklüğü maliyetleri de artacaktır. dikkat çekildi.

Raporda, büyük bankalardaki sorunlu kredi oranlarının üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre ciddi oranda arttığı ve üçüncü çeyrekte ortalama yüzde 2 seviyesinde gerçekleştiği belirtilirken, yüksek faiz oranları nedeniyle sorunlu kredi oranlarının 2024 yılında kötüleşmesinin beklendiği vurgulandı. Tüketicilerin kredileri geri ödeme kabiliyetini etkiler.

Raporda ayrıca finansal sıkılaştırma nedeniyle sektör genelinde mevduat hacimlerinin azalması beklenirken, likiditenin sağlam kalacağı belirtildi.

haber-arhavi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu