Haber

Erdoğan’dan yargı krizine ilişkin açıklama: Taraf değil hakem biziz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 85’inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma programına katıldı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurulu’nun Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlediği programda konuşan Erdoğan, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi arasındaki krize ilişkin, “Yargı kurumlarının kararları da tartışılabilir” dedi. Türkiye’de yüksek mahkemeler dahil hiçbir kurum, hiçbir kurum yasal değildir.” Öyle değil, eleştirilemez değil. Yargının iki kurumu arasındaki yetki tartışmasının inceleme yeri anayasadır, maddelerdir. Anayasa, ‘devletin başı’ olarak bize ‘devlet organlarının uyumlu çalışmasını sağlama’ görevi veriyor. Biz bu tartışmada taraf değil, hakem konumundayız. Ancak mevcut anayasamız ve maddelerimiz bu konuda “Bu konuda yetersizdir” dedi.

Yeni anayasa çağrısında bulunan Erdoğan, “Darbecilerin 41 yıl önce Türkiye’ye giydirdiği gömlek, 20’den fazla değişikliğe rağmen artık 2023 Türkiye’sine yakışmıyor. Yeni anayasa meselesini ısrarla sürdürmemiz önemli. Gündemde olan anayasa, günlük bir siyasi söylem değil, hayati bir konu.” muhtemelen bu vesileyle daha iyi anlaşılacaktır. Devlet başkanı olarak kurumlarımız arasındaki görüş ayrılıklarının anayasa ve sistem krizine dönüşmemesi için adımları hızla atacağız. Hem yüksek yargı kurumlarımızın temsilcileriyle, hem de yetkinliği herkes tarafından kabul edilen avukatlarımızla görüşerek soruna mutlaka çözüm bulacağız. Gerekirse, “Böyle bir tartışmanın yeniden yaşanmaması için anayasa ve kanun değişiklikleri dahil her türlü yöntemi kullanarak gereğini yapacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu