Yaşam

Ege Üniversitesi TÜBİTAK 2209-A/B Öğrenci Projelerinde yine zirvede yer aldı

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen “2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” ile “2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri” 2023/2 dönemi bilimsel değerlendirme sonuçları açıklandı.

Ege Üniversitesinin 2209-A programına yaptığı 635 başvurunun 416’sı kabul gördü. 2209-B programında ise Ege Üniversitesinin 97 başvurusunun 63’ü desteklenmeye uygun bulundu. Ege Üniversitesi böylece 2209-A programında yüzde 65 destek oranı ile Türkiye 1’incisi,  2209-B programında ise Türkiye 2’ncisi oldu.

Ege Üniversitesinin, TÜBİTAK 2209-A ve 2209-B Programlarında başarı geleneğini sürdürerek bu yıl da zirvede yer aldığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “TÜBİTAK- BİDEB 2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri ile 2209-B Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri 2023 yılı 2. dönemine yapılan başvurular değerlendirilerek, destek almaya hak kazanan projeler belirlendi. TÜBİTAK- BİDEB 2209-A programında desteklenen başvuru oranında birinci, 2209-B programında ise ikinci üniversite konumundayız. Üniversitemizde öğrenimlerine devam eden öğrencilerimizin Ar-Ge kültürü kazanmaları için oluşturduğumuz bilim üretme ekosisteminin sürdürülebilir bir başarı sağladığını görmekten ziyadesiyle mutluluk duyuyoruz. Üniversitemizde bilimsel araştırma ve proje hazırlama konusunda güncellediğimiz stratejik hedeflerimiz ile ulusal ve uluslararası bilimsel proje süreçlerini kapsayan araştırma ekosisteminin daha da güçlendiğini görüyorum. Bu ve benzer başarılarla, Ege Üniversitesinin, bilim üretme ekosistemi,  güçlü araştırma altyapısı ve alanında etkin akademik insan gücü ile Türkiye’nin seçkin yükseköğretim kurumlarından biri konumuna yükseldiğini müşahede ediyoruz” diye konuştu.

“Gençlerimizi geleceğe yön vermeleri için özenle yetiştiriyoruz”

Ege Üniversitesinde proje hazırlamanın bir kültüre dönüştüğünü ifade eden   Rektör Prof. Dr. Budak, “Öğrencilerimizin projelerini en verimli şekilde hayata geçirmeleri ve gerekli desteği almaları adına kurduğumuz Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezimiz ile  EBILTEM ve Ege Teknoparkımız da  hocalarımızın danışmanlığında   gençlerimize Ar- Ge kültürü kazandırıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada aynı kararlılıkla öğrencilerimizin bilgi ve teknoloji geliştirmeleri,  proje hazırlamaları için   eğitimler veriyoruz. Genç bilim insanlarımızı geleceğe yön vermeleri adına özenle yetiştiriyoruz. Ege Üniversitesi olarak, Cumhuriyetimizin 100’üncü ikinci asrını, ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonu ile bilimin ve akademinin yüzyılı yapmak için çalışmaya, üretmeye, ürettiklerimizi katma değere dönüştürmeye devam edeceğiz. Projesi kabul gören öğrencilerimizi, proje yürütücüsü ve danışman hocalarımızı tebrik ediyorum. Öğrencilerimizin bilim yolunda koşturmasına zemin oluşturarak gerekli motivasyonu sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu