Haber

Düzce depreminde hasar gören Sarıdere Camisi yıkılıyor (4)

DÜZCE’DE OKULLAR 5 ARALIK’A KADAR TATİL

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, zelzelenin yaşandığı Düzce’ye geldi. Valilik binasında yetkililerle görüşen Özer, kent genelinde okulların deprem sonrasındaki durumuyla ilgili bilgiler aldı. Düzce’deki okullarda 5 Aralık’a kadar eğitime ara verildiğini belirten Özer, hasar gören 5 okuldaki öğrencilerin de başka okullarda eğitime devam edeceğini söyledi. Depremin yaşandığı kentteki tüm okulların titizlikle incelendiğini anlatan Bakan Özer, şunları kaydetti:

“Okullarımızla ilgili deprem sonrası yapılan çalışmaları kapsamlı bir şekilde değerlendirme şansımız oldu. En büyük sevincimiz hiçbir can kaybının olmaması. Düzce’de, Bolu’da, Sakarya’da; olay vuku bulduktan sonra valiliklerimiz İçişleri Bakanlığı, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, AFAD Başkanlığı tüm süreci anbean yerinde izleyerek gerekli tedbirleri aldılar. Bizim için en büyük sevindirici olan şey zelzele sonrası Düzce, Bolu ve Sakarya’da hiçbir okulumuzun yıkılmamış olmasıdır. Düzce, 1999 depreminden sonra Milli Eğitim Bakanlığı’mızın daima gündeminde olan mevcut okulların güçlendirilmesi, güçlendirme değil yıkılması gereken okulların yıkılıp tekrar yapılmasıyla ilgili bakanlığımızın her türlü takviye verdiği vilayetlerin başında geliyor. Düzce’deki eğitim sistemindeki okulların yüzde 63’ü, 1999 sonrası yapılan okullar. Hasebiyle sağlam okullar. Öbür okullar ile ilgili güçlendirme çalışmalarını bakanlık olarak biz çok büyük bir dayanakla yürütüyoruz. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak bilhassa son 1 yıl içinde zelzele güçlendirmesi kapsamında hiçbir vilayetimize yatırım bütçesiyle ilgili bir sonlandırma koymadık. Vilayetlerimizi mümkün olduğu kadar 2022 yılı içerisinde tüm güçlendirme çalışmalarını yapsınlar, diye hak ediş bazlı bir sisteme geçiş yaptık. Bugün bunu da gördük ki aslında bir evvelki ziyaretimizdeki o güçlendirme çalışmalarına vermiş olduğumuz dayanakla okullarımızın tamamının güçlendirme kapsamında alındığını ve bugün tahminen yaşanabilecek birtakım aksiliklerin o karardan ötürü süratli bir biçimde görmekten de ayrıyeten memnunluk duyuyoruz. Yalnızca Düzce’de değil deprem kuşağında olan tüm illerimizde güçlendirme çalışmalarını bu yılın sonuna kadar tamamlayacağız. Bununla ilgili hiçbir kaynağımızda eksiklik yok, tüm illerimize gerekli destekleri sağlıyoruz.”‘5 OKULDAKİ ÖĞRENCİLER ÖBÜR OKULLARDA EĞİTİM GÖRECEK’           Düzce genelinde bulunan 5 okuldaki öğrencilerin farklı okullarda eğitime devam edeceğini ve bu süreçte bu öğrencilere kimi dayanaklar yapılacağını anlatan Bakan Özer, “Burada 5 okulumuzla ilgili raporun tekamül etmesiyle ilgili süreç devam ediyor. Bu okullarımız Cumayeri Ortaokulu, Merkez Hamidiye Şehit Özgür Işık İlkokulu, Turgut Özal Anadolu Lisesi, Arsal Anadolu Lisesi; bu okullarımızdaki öğrencilerimizi tıpkı okulda eğitim ve öğretime almayacağız, en yakın okullarımıza taşıyacağız. Bir takviye sistemi oluşturduk. Bu okullarımızdaki öğrencilerimizi yeni okullarına fiyatsız olarak taşıyacağız ve öğlen yemeğini de fiyatsız vereceğiz. Mevcut okullar, raporları çıkana kadar güçlendirme mi yapılacak, yıkılıp tekrar mı yapılacak; o süreçler tamamlanana kadar ailelerimizin ve öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Okulların durumunun netleşmesi ve depremi yaşayan öğretmenler ile öğrencilerin kendilerini toparlayabilmesi için Düzce’de eğitime 1 hafta ara verildiğini kaydeden Özer, şunları söyledi: “Pazartesi günü okullarda eğitim ve öğretim başlayacak mı? Bolu ve Sakarya’da okullarımızı 1 gün tatil ettik, depremden sonra ama Düzce’de hafta sonu ile birlikte 5 gün tatil ettik. Hem süreci sükunetli bir halde yürütebilmek hem de Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın, valiliğin koordinasyonuyla birlikte rehber öğretmenlerimiz ve psikolojik danışmanlarla öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize psikolojik sağlamlıklarını tekrar tesis etmeleriyle ilgili bir süre tanıma ama aynı zamanda bu arada da mevcut okulların hızlı bir şekilde tahkik raporlarını nihayetlendirebilmek için önümüzdeki hafta, Düzce’de tüm okullarımızı 1 hafta tatil ediyoruz. Münasebetiyle Düzce’de okullarımız eğitim ve öğretime 5 Aralık 2022 tarihi itibarıyla başlayacaklar. Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak biz bu süreçlerin sükunetli bir formda devam etmesiyle ilgili her türlü teknik, ruhsal, takviyesi vermeye devam edeceğiz.”

Alişan KOYUNCU- Tezcan SOLMAZ/ DÜZCE,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu