Haber

Çöl sıcakları geri dönüyor: Bazı iller 46 dereceyi görecek

Eyyam-ı bahur ve Türkiye’yi etkisi altına alan Afrika sıcağı ülkeyi terk etti.

Türkiye bu kez Güneydoğu’dan gelen Basra sıcağının etkisi altına girdi.

Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı Yusuf Ziya Yavuz, yurt genelinde görülecek hava sıcaklıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hafta sonu yurdun kuzey kesimleri, Karadeniz’in kıyı kesimleri ve Marmara’nın doğusunda hafif yağışların görüleceğini belirten Yavuz, diğer bölgelerde daha az bulutlu ve açık hava beklendiğini bildirdi.

“Sıcaklıklar artacak”

Özellikle hafta başından itibaren yurt genelinde sıcaklıkların artacağına dikkat çeken Yavuz, şunları kaydetti:

Sıcaklıklar yurdun batı kesimleri, kıyı Ege ve Marmara’da mevsim normalleri civarında seyrediyor. Ancak İç Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri dışında tüm yurtta yüksek sıcaklıklar etkisini gösterecek.

“Önümüzdeki hafta boyunca yüksek sıcaklıklar etkili olacak”

Yaz aylarında sıcaklık açısından ülkeyi etkileyen en değerli sistemin Basra Alçak Basınç Merkezi olduğunu anlatan Yavuz, şöyle devam etti:

Şu anda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde prestiji ile söz sahibidir. Önümüzdeki hafta içinde Basra Alçak Basınç sisteminin İç Anadolu Bölgesi’nden Akdeniz’e uzanmasını beklerken, Afrika üzerinden sıcak bir havanın yurdu etkisi altına almasını bekliyoruz. İkisinin karışımı ile Doğu Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ile İç Anadolu’nun doğusunda ise oldukça yüksek sıcaklıklar önümüzdeki hafta etkili olacak.

Adana’da sıcaklıklar 46 dereceye çıkacak

İllere göre sıcaklıkları değerlendiren Yavuz, şunları kaydetti:

Ankara’da sıcaklıklar mevsim normalleri civarında, hafta sonları 32-33 derece civarında seyrediyor. Hafta başından itibaren Ankara’da sıcaklıklar yükseliyor, 35-37-38 derecelik bir sıcaklık artışı göreceğiz. İstanbul’da hafta boyunca sıcaklıklar yerin altında 28-29 derecelerde bile mevsim normalleri civarında seyredecek. Antalya’da hafta sonu sıcaklıklar biraz düşüyor, 30-31 derece. Ama hafta başından itibaren Antalya’da 34-35 dereceleri göreceğiz. Adana aşırı sıcakları göreceğimiz illerden biri. Adana’da 35-37 derece olan sıcaklıklar pazar gününden itibaren 46 dereceye çıkacak. Yaklaşık 10 santigrat derecelik bir sıcaklık artışı bekliyoruz.

Uzmanlar ise vatandaşları uyararak kronik hastalığı olanların 11:00-16:00 saatleri arasında dışarı çıkmaması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu