Haber

Bulgaristan-Türkiye sınırında çıkan yangın nedeniyle köy sakinleri tahliye edildi

Bulgaristan-Türkiye sınırında Edirne’nin Büyükismailçe köyünün karşısında yer alan Svilengrad’ın Varnik ve Matochina köylerinde yaşayanlar yangın nedeniyle tahliye edildi. İki gün önce Prisadets köyünde başlayan yangın, tehlikeli bir şekilde Matochina köyüne doğru ilerlemeye devam ediyor.

Haskova bölge basın merkezinden yapılan açıklamada Haskova Bölge Valisi Ginka Raycheva, Svilengrad ve Topolovgrad belediyelerinin de dahil olduğu Haskovo bölgesinde kısmi olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Yangın, 10 bin dönümlük kuru ot ve çalılık alanı kaplayan iki belediyede devam ediyor. Bulgar Polis memurlarının da halkın güvenli bir yere tahliye edilmesinde görev aldığı belirtildi.

Şiddetli rüzgarın da etkisiyle yerleşim yerlerini tehdit eden yangın nedeniyle belediyeye bağlı Varnik ve Matochina köylerinde yaşayan halkın tahliyesi önleyici nitelikte. Karchev, Varnik’te iki, Matochina’da ise yaklaşık 10 sakinin bulunduğunu belirtti. Ona göre, Türkiye sınırında bulunan Matochina en çok tehdit altındaki köy olduğundan, sakinleri Sladun köyündeki toplum merkezine götürüldü. Bölge sakinlerinin ifadesine göre yangını kaçak göçmenlerin çıkardığı iddia ediliyor. – EDİRNE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu