Ekonomi

Borsa İstanbul’da Endeks Bağlantılı Devre Kesici Sistemi Devreye Alındı

Borsa İstanbul AŞ, BIST 100 endeksindeki kayıpların yüzde 7’yi aşması üzerine Endeks Bağlantılı Devre Kesici Sisteminin devreye alındığını ve borsadaki tüm satırlarda süreçlerin ikinci kez geçici olarak durdurulduğunu duyurdu.

Borsa İstanbul’dan Endeks Bağlantılı Devre Kesici Sistemi’nin devreye alınmasına ilişkin yapılan açıklama Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“17.23.13 itibarıyla endeks bağlantılı devre kesicinin ikinci seviyesi tetiklenerek Pay Piyasası’ndaki tüm işlem hatları, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ve Borçlanma Senedi Repo’daki Hisse Senedi ve Hisse Senedi Endeksleri’ne dayalı sözleşmeler Araç Piyasası (BAP) Piyasasında işlemler geçici olarak durdurulmuştur.

Pay Piyasası’nda varant, sertifika ve yeni pay alma hakkı kuponlarına ilişkin işlemler bugün yeniden başlatılmayacak olup, saat 18.01’deki kapanış oturumuyla diğer işlem satırlarında yeniden başlatılacaktır. VİOP Hisse Senedi ve Hisse Endekslerine dayalı sözleşmelerde işlemler, sürekli işlem yöntemiyle saat 18:08’de yeniden başlatılacaktır. “BAP Hisse Repo Pazarı’nda işlemler bugün yeniden başlatılmayacaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu