Ekonomi

Biden’ın onay notu seçim zorlukları arasında son iki yılın en düşük seviyesine geriledi

WASHINGTON – Reuters/Ipsos tarafından yapılan son ankete göre Başkan Joe Biden’ın onaylanma oranı %36’ya düşerek başkanlığının en düşük noktasına geriledi. Bu düşüş, Başkan’ın Cumhuriyetçi Donald Trump’a karşı zorlu bir yeniden seçim kampanyasına hazırlandığı ve 5 Kasım’da başkanlık seçimlerinin yapılacağı bir dönemde gerçekleşti.

Pazartesi günü sona eren dört günlük anket, Nisan ayındaki onay oranına göre %2’lik bir düşüşe işaret ediyor. Anketin hata payı içinde olmasına rağmen, en son Temmuz 2022’de kaydedilen seviyeye gerileme, Biden’ı bekleyen zorluklara işaret edebilir.

Anket, seçmenlerin kararlarını etkileyebilecek birkaç konuya dikkat çekiyor. Ekonomi, katılımcıların %23’ünün ABD’deki en acil sorun olarak belirttiği birincil endişe kaynağı olmaya devam ediyor. Siyasi aşırılık ve göç de katılımcıların sırasıyla %21 ve %13’ü tarafından seçilen önemli konulardır.

2017-2021 yılları arasında başkan olarak görev yapan Trump, ankete katılanların %40’ı tarafından ekonomi politikaları konusunda Biden’a tercih edildi. Göçmenlik konusunda da Trump, Biden’ın %25’lik oranına kıyasla %42’lik bir tercihle önde. Ancak Biden, Trump’ın %30’luk desteğine karşılık %34’lük destekle siyasi aşırılıkla başa çıkma konusunda hafif bir üstünlük sağladı.

Dış çatışmalar ve terörizme yaklaşım konusunda Trump %36’lık destekle Biden’ın %29’luk desteğini geride bıraktı. Yıllarca süren yüksek enflasyon ve Biden’ın şu anda 81 yaşında olması gibi ekonomik faktörler de yeniden seçilmesinin önündeki potansiyel engeller olarak görülüyor.

Bu arada, 77 yaşındaki Trump, devam eden dört cezai kovuşturma ile yasal zorluklarla karşı karşıya. Önümüzdeki hafta sonuçlanması beklenen New York’taki sus payı davasında ifade vermemeyi tercih etti. Ayrıca 2020 başkanlık seçim sonuçlarını bozma çabalarıyla ilgili iki dava daha devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu